تعطیلات هدفمند

آنچه باید قبل اجاره خانه بدانید ( نکات مهم در اجاره خانه و آپارتمان )

اگر قصد جابه‌جایی دارید و محدوده مورد نظر را با توجه به بودجه و البته فاصله محل کارتان تا آن را در نظر گرفته‌اید، فهرستی از موارد یاد شده برای هر آموزش خرید و فروش املاک را که بازدید می‌کنید، در نظر بگیرید و هنگام بازدید ملک، برای موارد زیر نمره‌ای بین یک تا چهار در نظر بگیرید و سرانجام با در نظر گرفتن امتیازات، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
به یاد داشته باشید که با برنامه ریزی دقیق و تعیین زمان مناسب برای جابه‌جایی، بدون هیچ نگرانی و عجله می‌توانید خانه مناسب را اجاره کنید.

نکاتی که پیش از اجاره خانه باید برای یافتن مناسب ترین خانه باید در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

 • همواره سعی کنید آموزش خرید و فروش املاکای را انتخاب کنید که هنگام بازدید شما، تخلیه شده باشد. با این روش می‌توانید علاوه بر اطمینان از تعیین زمان اسباب کشی خود به واسطه خالی بودن خانه بعدی، از تمام اشکالات خانه آگاه شوید؛ چون وقتی این خانه مستأجر دارد، اسباب و اثاثیه، این امکان را از شما خواهد گرفت.
 • به ایمنی ساختمان خانه خوب توجه کنید، شرایط آسانسور، پله اضطراری و استحکام ساختمان (ضد زلزله بودن) را چک کنید.
با توجه به گران شدن حامل‌های سوخت، سعی کنید آموزش خرید و فروش املاکای انتخاب کنید که دارایآموزش خرید و فروش املاکهای مجزای گاز، آب و برق باشد.
 • از همسایه‌های آموزش خرید و فروش املاکجدید درباره صاحب‌خانه آینده و اخلاق وی، تحقیق کنید.
 • قبل از عقد قرارداد، محله‌ای که ملک مورد نظر در آن واقع شده را بررسی کنید. شرایط مختلف مثل شلوغی و خدمات عمومی آن را مدنظر داشته باشید.
 • در اوقات مختلف روز، سری به خانه ی مورد نظر بزنید تا علاوه بر ترافیک و شلوغی مسیر خانه ی انتخابی، از شلوغی داخل خانه و وضع همسایه‌ها مطلع شوید.
 • اگر سیستم حرارتی و برودتی خانه ی مورد نظر شما اختصاصی باشد، بهتر است؛ چون می‌توانید مدیریت آن را خودتان به عهده بگیرید.
 • اگر خانه ی مورد نظر شما آموزش خرید و فروش املاکتک واحدی است، بیشتر علاقه‌مند آن می‌شوید چون آسایش بیشتری خواهید داشت.
 • باید خدمات عمومی و دسترسی ملک مورد نظرتان به محل کار یا مدرسه فرزندان، از اولویت‌های اصلی شما باشد.
 • سعی کنید سالن آموزش خرید و فروش املاکی مورد نظر به طور کامل مربع باشد تا بتوانید به بهترین شکل، لوازم خانه را در آن بچینید.
 • سعی کنید خانه ای که نورگیر مناسبی دارد، انتخاب کنید تا هم روحیه خوبی داشته باشید و هم به اقتصاد خانواده کمک کنید.
 • واحدهایی که اتاقک آسانسورشان داخل واحد مسکونی طراحی شده را هرگز انتخاب نکنید؛ چون صدای بالا و پایین رفتن آسانسور بسیار ناراحت کننده و مخل آسایش است.
 • به نحوه‌ی قرار گرفتن سرویس بهداشتی آموزش خرید و فروش املاکبسیار حساس باشید. بهترین شکل این است که این سرویس‌ها از دید عمومی دور باشند.
 •  آشپزخانه ی آموزش خرید و فروش املاکرا خوب بررسی کنید. تعداد کابینت و نحوه قرار گرفتن گاز، یخچال و ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی را خوب در ذهن خودتان ترسیم کنید و از جا شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • به نورگیر بودن آشپزخانه خوب دقت کنید، چون این موضوع باعث پاکیزگی این محیط خواهد شد.
 • دقت کنید خانه مورد نظر شما از بزرگراه و پمپ بنزین یا پمپ گاز و ایستگاه‌های توزیع برق فاصله داشته باشد.
 • بهترین پوشش برای دیوارهای خانه ، رنگ روغن و کاغذ دیواری قابل شستشو است، بنابراین دقت کنید تا در آینده برای پاکیزگی خانه ی خود زیادی به خرج نیفتید.
 • وجود سیستم اطفای حریق را در خانه جدی بگیرید.
 • ترجیحاً خانه ای را انتخاب کنید که بالکن داشته باشد،این موضوع در بزرگ‌تر نشان دادن خانه بسیار تأثیرگذار است.
 • وجود کف‌شوی داخل آشپزخانه را جدی بگیرید. این موضوع از امتیازات ساختمان شما خواهد بود.
 •  هنگام عقد قرارداد، حتماً اصل سند و شناسنامه مالک را شخصاً رویت کنید تا مالکیت وی اثبات شده باشد.
 • معایب احتمالی آموزش خرید و فروش املاکرا قبل از عقد قرارداد، شناسایی کرده و در پایین قرارداد اجاره قید کنید تا پس از تخلیه خانه ، مالک خانه مدعی مسوولیت شما درباره آن نشود.
 • هر چه خانه ی شما از نوساز بودن فاصله گرفته باشد، بهتر است؛ چرا که اجاره آموزش خرید و فروش املاکنوساز با هزینه و دردسرهای متعدد و البته هزینه اضافی بابت آسیب‌های وارده به ساختمان و تجهیزات آن همراه است.
 • پیش از عقد قرارداد، جای پارکینگ خود را در حضور مالک مشخص و از ادعای دیگر واحدها نسبت به آن اطمینان حاصل کنید.
 •  کمدهای دیواری خانه را وارسی کنید. این امر، هم از نظر جاداری و هم از نظر خرابی پنهان درون کمد اهمیت دارد.
 • دقت کنید کف سرویس‌های بهداشتی خانه معیوب نباشد.
 • توجه داشته باشید اگر تأسیسات خانه را با وسواس بررسی نکنید، رفع کلیه عیوبی که بعداً به چشمتان برسد، به عهده شما خواهد بود.
 • قبل از به پایان رسیدن مدت اجاره آموزش خرید و فروش املاکی کنونی خود، تکلیف ماندن یا جابه‌جا شدن را با مالک خانه مشخص کنید. با این روش می‌توانید سر حوصله و فرصت، بهترین گزینه را انتخاب کنید؛ البته با این روش می‌توانید به دریافت پول ودیعه خود در زمان مقرر امیدوار باشید و گزینه‌های دیگر را به دلیل آماده نبودن مبلغ ودیعه نزد صاحب خانه تان، از دست نخواهید داد.
 • با توجه به تعداد نفرهای خانواده و فضای مورد نیاز خودتان، خانه ی آینده را انتخاب کنید.
 • ترجیحاً سعی کنید از طریق روزنامه و بدون واسطه، آموزش خرید و فروش املاکی آینده خود را انتخاب کنید، چون بسیاری از آگهی‌های مربوط به اجاره ملک را مستأجران کنونی آن‌ها به روزنامه داده‌اند؛ چرا که آن‌ها می‌خواهند برای جابه‌جایی هرچه سریع‌ترشان، مستأجری برای مالک خود پیدا کنند و مبلغ ودیعه نزد مالک را هرچه سریع‌تر بگیرند و دنبال سرنوشت خود بروند، بنابراین به آگهی‌های روزنامه امیدوار باشید.
زیاد به دنبال خانه های نوساز نباشید؛ چون علاوه بر گران‌تر بودن آن‌ها، در بیشتر موارد چون مالک آن برای تأمین پول خرید خود؛ آن را اجاره داده، سال آینده مجبور به ترک این آموزش خرید و فروش املاکخواهید بود، طبق بررسی‌ها، خانه‌های سه تا ده ساله می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.
 • در محله‌های بومی، با توجه به نیاز خودتان دنبال خانه باشید.
 • به امکانات آموزش خرید و فروش املاکتوجه کنید، چون هر کدام از آن‌ها برای شما در آینده هزینه‌ساز خواهد بود، پس آنچه را نیاز دارید، انتخاب کنید. به عنوان مثال، آپارتمانی که دارای امکانات استخر یا سرایدار است، بدون تردید هزینه‌ساز خواهد بود.
 • سعی کنید تا حد امکان آپارتمان مورد نظرتان را رهن کنید، هر چند اکنون بیشتر مالکان به دنبال دریافت اجاره هستند، ولی اگر فرصت دارید با حوصله به دنبال آموزش خرید و فروش املاکباشید. چون برخی مالکان هم به دنبال آموزش خرید و فروش املاکدادن خانه خود هستند.
 • به دنبال اجاره آموزش خرید و فروش املاکی مسکونی در موقعیت‌های اداری نباشید که بدون دلیل، هزینه بیشتر پرداخت می‌کنید.
 • از میزان شارژ ماهانه خانه مورد نظر، خوب آگاه شوید، چون ممکن است بدون دلیل هزینه کنید.
 • به تعداد پنجره‌ها و ارتفاع آن‌ها نسبت به خانه ی کنونی خود، خوب دقت کنید تا مجبور به هزینه کردن برای خریدن پرده جدید نباشید.
 • تعداد لوسترها و چراغ‌های مورد نیاز آموزش خرید و فروش املاکی جدید را خوب در نظر بگیرید تا اضافه هزینه نکنید.
 • هرگز سراغ آموزش خرید و فروش املاکقدیمی نروید، چون هزینه نگهداری زیادی برایتان خواهد داشت. همان طور که می‌دانید، برخی مواقع هزینه نگهداری به عهده مستأجر خواهد بود، اما در برخی موارد دیگر که مالک متعهد شده، با این جمله مواجه خواهید شد که مالک می‌گوید: شما هزینه کنید و بعد از اجاره کم کنید.
 • قرارداد اجاره خود را حتماً در یک املاک یا دفاتر اسناد رسمی تنظیم کنید و از هزینه آن نترسید، چون این هزینه، مانند بیمه‌ای است که جلوی بسیاری از مشکلات آینده و به‌ویژه حین تخلیه ی آموزش خرید و فروش املاکرا خواهد گرفت.

 

مراحل کلی اجاره خانه و آپارتمان

معمولا اجاره خانه جدید دارای سه مرحله زیر است که در هر مرحله توجه به نکات کوچک اما تاثیر گذاری کار را بسیار آسان می کند.

این نکات در هرمرحله به شرح زیر می باشند :

 1. مرحله اول ؛ تخلیه خانه کنونی

  معمولا یک ماه قبل از اتمام موعد قرارداد باید با صاحب خانه ی قبلی خود موضوع تخلیه را در میان بگذارید تا مالک پول ودیعه شما را آماده کند.
  در این مواقع برخیآموزش خرید و فروش املاک عنوان می‌کنند که باید مستاجر جدید پیدا شود تا پول ودیعه را از آن فرد بگیرند و به شما بدهند. بنابراین در بسیاری از او‌قات باید خود را آماده کنید که پول ودیعه خود را ممکن است ۱۰ روز تا یک ماه بعد از تخلیه دریافت کنید.اگر مهلت قرارداد تمام شده باشد می‌توان از اهرم‌های فشاری مانند شورای حل اختلاف استفاده کرد اما به دلیل طولانی بودن مراحل اداری بسیاری از مستاجران و موجران ترجیح می‌دهند به صورت توافقی مشکل را حل کنند.اگر آموزش خرید و فروش املاکخانه پس دادن ودیعه شما را مشروط به پیدا کردن مستاجر جدید کرده، خود شما می‌توانید اقدام به پیدا کردن مستاجر کنید! تعجب نکنید، این کار بسیار مرسوم شده و بسیاری از آموزش خرید و فروش املاکروزنامه‌ها را خود مستاجران داده‌اند تا برای خانه کنونی شما زودتر مشتری پیدا شود.شما ممکن است هنوز خانه قدیمی‌ خود را تخلیه نکرده باشید و بخواهید برای اجاره خانه جدید پای قرارداد‌ بروید و ودیعه را پرداخت کنید، در این مواقع معمولاآموزش خرید و فروش املاک قبلی شما یک دوم یا یک سوم ودیعه شما را پرداخت می‌کند و می‌توانید آن مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به صاحب خانه ی جدید پرد‌اخت کنی و زمانی که خانه را تخلیه کردید و خیال آموزش خرید و فروش املاکراحت شد، بقیه پول ودیعه را می‌گیرید و قبل از اسباب‌ کشی آن را به صاحب خانه جدیدتان پرداخت می‌کنید.

 

 1. قدم دوم ؛ تنظیم قراردادمسلما مقدار کمیسیون مهمترین مورد برای طرفین معامله است.
  طبق قانون یک چهارم از مبلغ اجاره سهم کمیسیون آموزش خرید و فروش املاک است که از طرفین معامله دریافت می‌شود

  توجه کنید که برخی مشاوران املاک به صورت غیرقانونی یک دوم یا یک سوم اجاره را از طرفین دریافت می‌کنند و در برخی مواقع حتی برخی آژانس‌ های بالای شهر یک اجاره کامل را نیز به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند اگر مشاور املاکی کمیسیون را بیشتر از تعرفه قانونی دریافت کند چه باید کرد؟در این مواقع باید از مشاور املاک بخواهید که به شما رسید دهند، مشاوران آموزش خرید و فروش املاکدر هر صورتی موظف هستند که به مشتریان خود رسید بدهند و مبلغ کمیسیون را در آن به طور کامل ذکر کنند، در صورتی که از شما کمیسیون بیشتری گرفته شد، می‌توانید رسید خود را به اتحادیه ببرید و شکایت کنید.حواس‌تان باشد برخی آژانس‌های معروفآموزش خرید و فروش املاککه وکیل‌های درجه اولی هم دارند قبل از قرار‌داد و در زمان پیدا کردن خانه از شما توافقی را می‌گیرند که مبلغ کمیسیون را در آن بیشتر از مقدار تعرفه ذکر کرده‌اند و در صورت امضای این توافقنامه به هیچ عنوان نمی‌توانید شکایت کنید و دستتان به هیچ جایی بند نیست.برخی مالکان و مستاجران بدون آن که آژانس مسکن دخالتی داشته باشد همدیگر را پیدا می‌کنند(مثلا از طریق آگهی) تا چند سال قبل که برای عقد قراردادها به کد رهگیری نیازی نبود مالک و مستاجر به صورت دستی قراردادی را تنظیم می‌کردند اما در حال حاضر برای دریافت کد رهگیری باید حتما به مشاوران املاک مراجعه کنید.طبق قانون اگر آموزش خرید و فروش املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد برای ثبت قرار‌داد و دریافت کد رهگیری باید یک هشتم مبلغ اجاره را دریافت کند.
  برخی آژانس‌ها هم البته به صورت غیرقانونی یک ششم مبلغ اجاره را دریافت می‌کنند.
  توافقهایی مانند زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد، تضمین های تخلیه و اجاره، پرداخت هزینه های مختلف خانه و … همگی در زمان عقد قرارداد اجرا می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال تمام، آرامش و آسایش شما را مختل کند.

 

 1. قدم سوم ؛ جریمه دیرکرددر مرحله ی قبلی به بررسی فوت و فن زمان تخلیه خانه و نکات مهم کمیسیون و تنظیم قرارداد پرداختیم.در قسمت دوم به بررسی نکاتی می پردازیم که مستاجران باید در زمان عقد قرارداد حسابی حواسشان را جمع کنند و از همان ابتدا سنگ هایشان را با مالکان واکنند.قراردادهای قدیمی که با نام سربرگ در اختیارمشاوران آموزش خرید و فروش املاکقرار گرفته بود دارای برخی کاستی ها و نواقصی بود که باعث می شد اختلافاتی بین آموزش خرید و فروش املاکبه وجود آید اما در قراردادهای جدید بسیاری از نواقص برطرف شده و خیال طرفین معامله راحت تر است.در متن قرارداد جای “اجرت المثل ایام تصرف” یا همان “جریمه دیر کرد” خالی است و با یک فرمول ساده محاسبه و در قرارداد نوشته می شود
  اجرت المثل ایام تصرف” یا همان “جریمه دیر کرد” مربوط به هر طرف قرارداد است و نشان دهنده میزان جریمه دیرکرد در تخلیه و یا عدم پس دادن ودیعه است

  اگر مستاجر پس از مهلت اتمام تخلیه، خانه را تخلیه نکرد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را پرداخت کند و اگر هم آموزش خرید و فروش املاک پس از تخلیه خانه و پایان آموزش خرید و فروش املاکدریافتی را پس نداد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را به مستاجر پرداخت کند.یک نکته مهم! در اینگونه قراردادها توافق بر هر چیزی ارجحیت دارد
  آموزش خرید و فروش املاکمعمولا ترجیح می دهند درباره زمان تخلیه به توافق برسند و وارد بازی پیچیده دریافت جریمه نشوند و روال بر این است که هر کدام از طرفین در صورت عدم توانایی تخلیه یا پرداخت ودیعه از دیگری مهلت معقولی بخواهند و این ماجرا معمولا با آرامش می تواند حل و فصل شود.اگر موضوع با دعوا حل نشد اجرت المثل ایام تصرف چگونه محاسبه می شود؟اجاره ماهیانه را تقسیم بر تعداد ماه و حدود ۲۰ درصد به آن اضافه کنید. مبلغ حاصل شده، میزان جریمه روزانه است که باید هر کدام از طرف ها در صورت عدول از قرارداد پرداخت کند.
  بر فرض اگر مبلغا اجاره ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان است، باید روزانه ۴ هزار تومان به عنوان جریمه پرداخت شود.

toswp

مارکت توس وردپرس

نظرات

 • myadmin
  اسفند 20, 1397 8:03 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ

به بحث بپیوندید

جستجو کردن

تیر 1403

 • ش
 • ی
 • د
 • س
 • چ
 • پ
 • ج
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30

مرداد 1403

 • ش
 • ی
 • د
 • س
 • چ
 • پ
 • ج
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
0 بزرگسال
0 کودک
حیوانات خانگی
سایز
قیمت
امکانات
ویژگی ها
جستجو کردن

تیر 1403

 • ش
 • ی
 • د
 • س
 • چ
 • پ
 • ج
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
0 میهمانان

مقایسه اقامتگاه ها

مقایسه کنید

مقایسه تورها

مقایسه کنید